Men's Track & Field Wins 9th Straight HCAC Title

Men's Track & Field Wins 9th Straight HCAC Title

BLUFFTON, Ohio -- Rose-Hulman Institute of Technology enjoyed the most dominant men's track and field performance in Heartland Collegiate Athletic Conference history to win its ninth consecutive league championship on Friday and Saturday at Bluffton University. 

Rose-Hulman scored a conference record 350.33 points to outdistance Anderson University (105) and Hanover (73) for the team title.  The performances included 31 top-three finishes, highlighted by 12 event wins, nine runner-up finishes and 10 third-place performances. 

The victory marks Rose-Hulman's 15th consecutive team championship in HCAC men's track and field, highlighted by six straight indoor championships since 2011 and nine straight outdoor titles since 2008. 

The women's squad relied on four individual wins, four runner-up performances and four third-place finishes to come home third in the team scoring.  Manchester won with 147 points, followed by Hanover (128.5), Rose-Hulman (120) and Franklin (79.5) as the top four teams.

The men's performance was highlighted by 12 event victories, with seven wins in track events and five in field events.  The Fightin' Engineers also swept both the 4-x-100 and 4-x-400 relay events. 

Sophomore Matt Hill led the track performance with two event victories.  Hill completed the difficult double of winning the 3,000-meter steeplechase (9:41.08) and the 5,000-meter run (15:22.01) on the same weekend. 

Other running event conference champions included Trevin Grissom in the 400-meter hurdles (54.63 seconds), Brendon Mattiuz in the 800-meters (1:57.11) and Brandon Loyer in the 1,500-meter run (4:01.28).

In field events, five different individuals captured conference titles.  Winners included Nathan Green in the pole vault (14' 9"); Josh Himes in the discus throw (155' 3"); Charles Spaeth in the shot put (50' 7 1/4"); Trey Sykes in the triple jump (45' 3 3/4"); and Ben Wewe in the javevlin throw (170' 6").

The 4-x-100 and 4-x-400 meter relay teams also captured top honors for the Fightin' Engineer men.  The 4-x-100 team of Adam Wilson, Tyler Duffy, Isaiah Smith and Josh Hennig won in a time of 42.75 seconds.  The 4-x-400 meter team of Brendan Smyth, Smith, Duffy and Hennig completed the event in 3:25.41.
On the women's side, Rose-Hulman won four conference individual titles over the two days.  Senior Addie Johnson led the performance with two wins, capturing both the 400-meter dash (59.98) and 400-meter hurdles (1:06.93) titles. 

Other women's conference champions included Gabi Razma in the triple jump (36' 4") and Jaclyn Setina in the high jump (5' 0 1/2"). 

The performance also included nine men's and four women's conference runner-up finishes.  The men's effort was broken down into six field event second-place finishes and three in track events. 

Junior Andrew Okruch paced the men with two second-place efforts.  Okruch came home as the league runner-up in both the discus (151' 4") and the shot put (47' 2 1/2").

Other runner-ups in field events included Josh Blome and Nick Palmer tying for second in the pole vault (14' 5 1/4"); Kenton Hipsher in the high jump (6' 2"); and Sykes in the long jump (20' 0 1/4"). 

In running events, second-place performers included Hennig in the 400-meters (50.02), Smyth in the 400-meter hurdles (56.07) and Dimitris Valioulis in the 110-meter hurdles (15.66). 

On the women's side, Rose-Hulman had four runner-up finishes.  Second-place performers included Debie Gedeon in the 100-meter hurdles (14.70 seconds), Victoria Heckenlively in the 400-meter dash (1:00.49), Lauren London in the long jump (15' 9 1/2"); and Ava Paruleski in the high jump (4' 10 1/2"). 

The effort also included 10 men's and four women's third-place performances.  Alton Anspaugh paced the men with two third-place finishes in challenging distance events, running the 3,000-meter steeplechase in 9:53.46 and finishing the 5,000-meter run in 15:33.37.  Smyth also had two third-place finishes, one in the 400-meter hurdles (56.26) and the other in the triple jump (42' 6 1/4"). 

Jacob Becker ran the second-fastest 10,000-meter run in school history to place third in a time of 32:01.13.  Other running event third-place performers included Duffy in the 400 meters (50.31), Hennig in the 200 meters (22.61) and Smith in the 400-meter hurdles (56.26).  In field events, Nic Keller came home third in the hammer throw (146' 2") and Himes was third in the shot put (46' 10 3/4"). 

The women's effort included two individual and two relay third-place finishes.  London came home third in the pole vault (10' 2"), and Lindsey Fagerberg was third in the triple jump (34' 2").  The 4-x-100 meter team of London, Gedeon, Fagerberg and Setina ran a time of 51.11, while the 4-x-400 meter team of Kally Morozin, Heckenlively, Fagerberg and Johnson was also third in 4:17.60. 

Rose-Hulman returns to action with individuals competing at the Indiana University Billy Hayes Invitational on Friday afternoon.