Track & Field Hosts Terre Haute Double Dual Friday Night

Track & Field Hosts Terre Haute Double Dual Friday Night

LIVE RESULTS

EVENT TIME SCHEDULE

HEAT SHEETS (MEET PROGRAM)

TERRE HAUTE, Ind. -- Rose-Hulman Institute of Technology will launch its "Friday Night Spikes" series of indoor track and field meets with the Terre Haute Double Dual on Jan. 12 at the Sports and Recreation Center.

Rose-Hulman News & Notes:

* Rose-Hulman enters the 2018 season with 17 consecutive HCAC Men's Track and Field Championships (10 outdoor, 7 indoor) dating back to 2008
* The women's squad was the HCAC runner-up indoors and placed third outdoors in 2017
* The Fightin' Engineers have a combined roster of nearly 90 men's and women's heading into the 2018 season
* Returning men's conference champions from the 2017 indoor season include David Borden (4-x-200, 4-x-400); Josh Hennig (4-x-200, 4-x-400, 400); Josh Himes (shot put); Aaron Lannoy (800); and Matt Hill (5,000)
* Returning women's conference champions from the 2017 indoor season include Lauren London (long jump, 4-x-200); Gabi Razma (triple jump, 4-x-200); Victoria Heckenlively (4-x-200); and Jaclyn Setina (high jump)

The Format:
* The meet features two different dual meets
* The NCAA Division III Meet will feature Rose-Hulman vs. Manchester vs. Washington U. in a three-team meet
* The NCAA Division I Meet is a dual between Indiana State and Illinois State.  The Division I winner will earn the Coughlan-Malloy Cup, which Indiana State has won for 11 straight years

Upcoming Action:
* After this weekend's action, Rose-Hulman will return home for the Friday Night Invitational on Jan. 19

2018 Terre Haute Double-Dual Meet
Friday, January 12th
Order of Events (Eastern Time Zone) 
4:30 pm Field house opens
5:55 pm National Anthem
6:00 pm Men's Shot Put (women to follow)
             Women's Weight Throw (men to follow)
             Men's long jump (women to follow) / 4 jumps
             Women's high jump (men to follow)
             Men's pole vault (women to follow)
             Men's triple jump (follows LJ) / 4 jumps
             Women's triple jump (follows men's TJ) / 4 jumps
6:15 pm 60 meter dash semifinals
             60 meter hurdles semifinals
6:50 pm DIII 4 x 200 meter relay
7:00 pm Mile run (men followed by women)
7:20 pm 60 meter hurdles finals
7:35 pm 400 meter dash (sections on time)
7:55 pm 60 meter dash finals
8:10 pm 800 meter run (sections on time)
8:30 pm 200 meter dash (sections on time)
9:00 pm 3000 meter run
9:40 pm 4 x 400 meter relay
10:00 pm Estimated conclusion of meet
*Faster sections will run first. Men followed by women.