Track & Field Teams Travel to Anderson for HCAC Championships Saturday

Track & Field Teams Travel to Anderson for HCAC Championships Saturday

TERRE HAUTE, Ind. -- Rose-Hulman Institute of Technology will compete in the Heartland Collegiate Athletic Conference Indoor Track and Field Championships this weekend at Anderson!  The Fightin' Engineer men look for their eighth straight indoor title, while the women will hope to earn their second indoor conference title in program history. 

Rose-Hulman News & Notes:

* Rose-Hulman enters the 2018 season with 17 consecutive HCAC Men's Track and Field Championships (10 outdoor, 7 indoor) dating back to 2008
* The women's squad was the HCAC runner-up indoors and placed third outdoors in 2017
* The men's squad is ranked No. 9 in the NCAA Division III Great Lakes Region entering the HCAC Indoor Championships
* The men's squad has a dual meet record of 30-6 this season, while the women stand 24-10
* Returning men's conference champions from the 2017 indoor season include David Borden (4-x-200, 4-x-400); Josh Hennig (4-x-200, 4-x-400, 400); Josh Himes (shot put); Aaron Lannoy (800); and Matt Hill (5,000)
* Returning women's conference champions from the 2017 indoor season include Lauren London (long jump, 4-x-200); Gabi Razma (triple jump, 4-x-200); Victoria Heckenlively (4-x-200); and Jaclyn Setina (high jump) 

Order of Events

Saturday, February 17th:

11:30 AM     Fieldhouse Opens (Implement Weigh-in @ 11:30 AM – 12:30 PM)

1:00 PM        Men's Shot Put
                       Women's High Jump                               
                       Men's Triple Jump 
                       Women's Pole Vault (Men's Pole Vault – 60 minutes following Women)         

1:00 PM        Men's 5000 meter Run                                                                  

1:30 PM        Women's 5,000 meter Run                               

1:55 PM        Men's Distance Medley Relay                          

2:10 PM        Women's Distance Medley Relay                    

2:25 PM        Men's 60 Meter Hurdles Semifinals               

2:30 pm        Women's Shot Put
                       Women's Triple Jump                     
                       Men's High Jump

2:40 PM        Women's 60 Meter Hurdles Semifinals 

2:55 PM        Men's 60 Meter Dash Semifinals                     

3:10 PM        Women's 60 Meter Dash Semifinals 

3:30 PM        Men's 4 x 200 Meter Relay                               

3:40 PM        Women's 4 x 200 Meter Relay                           

3:50 PM        Men's Mile Run                                                    

4:00 pm        Men's Weight Throw
                       Men's Long Jump

4:10 PM        Women's Mile Run                                             

4:30 PM        Men's 60 Meter Hurdles Final

4:40 PM        Women's 60 Meter Hurdles Final 

4:50 PM        Men's 400 Meter Dash                                      

5:05 PM        Women's 400 Meter Dash                                

5:20 PM        Men's 60 Meter Dash Final

5:25 PM        Women's 60 Meter Dash Final 

5:30 PM        Men's 800 Meter Run 
                       Women's Weight Throw
                       Women's Long Jump                                           

5:45 PM        Women's 800 Meter Run                                    

6:00 PM        Men's 200 Meter Dash                                      

6:20 PM        Women's 200 Meter Dash                                  

6:40 PM        Men's 3000 Meter Run                                      

7:05 PM        Women's 3000 Meter Run                                

7:30 PM        Men's 4 x 400 Meter Relay                               

7:45 PM        Women's 4 x 400 Meter Relay 

8:00 PM        Presentation of Team and Special Awards

*Note: Field Events will not start prior to the designated time.